Velcro kumaş veya yurdumuzda kullanılan diğer adıyla cırt kumaş 1948 yılında İsviçreli elektrik mühendisi George de Mestral tarafından icat edilmiştir. 1955 yılında velcro kumaşın patentini almış ve 50’li yılların sonlarına doğru ticari üretime geçmiştir.

Velcro Kumaş Halkalı Taraf

Velcro kelimesi Fransızca velours (“kadife”), ve crochet (“kanca”) kelimelerinin bir araya getirilip kısaltılmasından oluşturulmuştur.

Velcro veya cırt tipi kumaşlar iki öğeden oluşur.: Tekrar tekrar bir araya getirilip ayrılacak olan yüzeylere dikilmiş olan erkek ve dişi kumaşlar. Bir taraf mini boyutta iplik halkalardan, d,ğer taraf ise daha da kçük boyutta iplik kancalardan oluşur. İki taraf bir araya getirildiğinde kancalar halkalara girip geçici ama yeteri kadar sağlam bir bağ oluşturur. Ayırma esnasında oluşan “cırt” sesi dolayısıyla da cırt kumaş tabiri ortaya çıkmıştır. Velcro kelimesi dilimizde velkro olarak da kullanılmaktadır.

Velcro kumaşlar genelde naylon ve polyester elyaflardan imal edilir. Teflon halkalar ve polyester kancalardan oluşan özel cırt kumaşlar cam yüzeyleri bir arada tutmak için uzay mekiklerinde kullanılmıştır.

George de Mestral’in patentinin süresi 1978 yılında bitmiştir ama Velcro ismi bir çok ülkede ticari bir marka olarak tescillidir.

Velcro Kumaş Kancalı Taraf

Elastik Örme bilgi birikimi ve özel modifiyeli makina parkuru ile velcro / cırt kumaş imalatı yapmaktadır. Bu tip özel kumaş htiyaçlarınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz

İmalatını yaptığımız bütün kumaş gruplarımız: